Majakka Keeperin talo on kunnostettu kokonaan erittäin korkeatasoiseksi vuonna 2018, ja se tarjoaa tyylikkään, mukavan ja tilavan majoituksen kahdelle vieraalle.
Lähellä majakkaa vieressä, pienellä yksityisellä Davaar-saarella Kintyren monimuotoisella saarella on valtava rauhan ja hiljaisuuden tunne täällä. Lähellä 360 merinäkymää, upeiden maisemien ympäröimä ja merielämän täynnä (saukkoja, delfiinejä, kultaisia) kotkat, harmaahaukka ja jopa Minkevalas nähdään kaikki saaren rannalla).
Saari on vuorovesisaari, johon pääsee 4x4: lla tai jalka laskuveden aikana (kahdesti päivässä, tarkista vuorovesiajat). Mantereella on pieni pysäköintialue, josta voit jättää autosi turvallisesti. Tapaamme sinut täällä ja kuljetamme sinut ja matkalaukkujasi 4x4-autolla loman alussa ja lopussa. Saarella saapuessamme tarjoamme sinulle lyhyen kiertueen, joka näyttää sinulle mökin ympärillä ja vastaa mahdollisiin kysymyksiisi. Paikan päällä on ilmainen paikallinen Springbank-viski ja / tai Kintyre Gin & tonic. Voimme tarjota myös tervetuliaispakkauksia paikallisia tuotteita - Campbeltown-juustoa, leipää, gigha-maitoa, Kintyren vapaa-ajan kananmunia, hunajaa, säilykkeitä, savulohta. Kysy vain lisätietoja.
Kaunis ja tilava makuuhuoneessa on messinkinen sänky, jossa 100% puuvillaa, korkealaatuinen sulkapeite ja tyynyt (allergeenit saatavissa - kysy vain), luonnonvillapeite ja sähköhuopa. Mökissä on runsaasti säilytys- ja ripustustilaa vaatteille. Makuuhuoneen ulkopuolella on tilava kylpyhuone, jossa on suihku / wc. Ensimmäisessä kerroksessa on vielä yläkerran olohuone, joka tarjoaa lisätilaa rentoutumiseen ja TV: n lukemiseen tai katseluun. Siellä on hyvä määrä kirjoja, pelejä ja taidemateriaaleja rentoutumiseen sateisinä päivinä. Pohjakerroksessa on iso avokeittiö / ruokailutila / olohuone, jossa on viihtyisä puuhella (tarjoamme rajoittamattoman määrän puuta). Keittiö on täysin varustettu kaikilla moderneilla mukavuuksilla, mukaan lukien induktioliesi, kunnon kokoinen jääkaappi ja erillinen pakastin. Mikroaaltouuni ja astianpesukone myös. Keittiön ulkopuolella on toimisto, jossa on toimisto, jos on tarpeen työskennellä. Nopea Wifi on saatavana koko talossa. Pohjakerroksessa on lisäksi vaatehuone / suihku / wc, jossa on runsaasti tilaa märille kaivoille, vesitiiviille ja tarvittaessa koiran sänky.
Ulkopuolella talo sijaitsee majakkayhdisteessä, joka on completley yksityinen. Saarenvartijamme asuvat asunnossa yhdistelmäalueen lopussa (n. 150 metrin päässä), mutta kaiken tyyppisesti se on erittäin yksityinen. Takana on eristäytynyt ja oma puutarha, jossa on istumapaikat ja palokaivo, joka voidaan sytyttää milloin tahansa vuorokauden aikaan, mutta on erityisen erityistä istua iltaisin ja nauttia auringonlaskusta ja tähdestä, joka katselee lasillisella viiniä.
toimintaa;
Saarella ja sen ympäristössä on fantastinen valikoima kävelyretkiä saaren korkeimmalla kohdalla (trig point), luolamaalauksella, tutkimalla luolia ja rantaviivaa ja niin edelleen. Saarella on myös merikalastusta monenlaisista kohdista. Uinti ja snorklaus ovat fantastisia veden kirkkauden ja runsaan meren elämän takia. Toimitamme mökin mukana hummerirasian ja voimme neuvoa, missä parhaiten yrittää saada omat rapu, hummeri tai katkaravut (samoin kuin apua ruoanlaitossa, jos tarvitset!). Myös simpukoita ja simpukoita on saatavana helposti tien päällä, joten tämä on rehuaineiden taivas!
Koirat ovat tervetulleita - mutta ei makuuhuoneissa / yläkerrassa. Pidä koirat karjan lähellä sijaitsevilla aukkoilla. Meillä on 25 euron lisämaksu lemmikkieläimistä.
Odotamme toivottaa teidät tervetulleiksi tähän hyvin ainutlaatuiseen paikkaan. Davaar-saari on osa Kildalloig Estate -yhtiötä, joka on toimiva mäkitila. Yli 4 000 hehtaarin suuruinen kiinteistö kattaa yli 1 mailin rannikon ja rannat ja nousee vähitellen noin 1 200 metriin korkeimpaan kohtaansa, josta on monia näköalapaikkoja, joista on panoraamanäkymät merelle ylängöille ja saarelle. Maatila on perheyritys, ja luomukasvatuskarjaamme kuuluu Aberdeen Angus ja Luing nautakarja sekä sukupolvella rekisteröidyt Blueface Leicester, Blackface ja North Ronaldsay lampaat.
Luonnollisuuden lisäksi Kildalloig Estate pyrkii olemaan myös ekologisesti kestävä ja rohkaisee vieraita mahdollisuuksien mukaan käyttämään veden käytön ja pesuaineiden parhaita käytäntöjä. Meillä on 20 kW: n tuuliturbiini, joka tuottaa sähköä maatilan voimanlähteeksi, ja vesi kaikille mökeille tulee ympäröivien kukkuloiden luonnollisista lähteistä.
Monet vieraistamme huomaavat, että Davaar-saari säilyttää etäisyyden ja tilaa, jota voi olla vaikea löytää muualta - toivomme, että hyväksyt! Toivomme toivotamme teidät tervetulleeksi majakkamökkiin.