Huoneisto sijaitsee Grazin sydämessä, poikkikadulla Herrengassesta. Se on 2 minuutin päässä Jakominiplatzista, 5 minuutin päässä pääaukiosta. Kahden korttelin päässä on "Spar" -market, joka on avoinna vain joka sunnuntai klo 21.00 asti. Kahvilat, ravintolat, lääkärit, apteekit jne. Ovat myös välittömässä läheisyydessä. Grazin yliopistoon pääsee jalka 7 minuutissa. Vieraamme ovat yliopistoprofessoreita, kongressien vierailijoita, taiteilijoita (Graz Opera, Palazzo), AVL, Magna-kansainvälinen henkilökunta.
Huoneistossa on kaksi erillistä makuuhuonetta, joissa molemmissa parivuode ja vuodesohva. Vuodesohva on läpikulkuhuoneessa. Huoneisto sopii jopa 10 hengelle.
Kaikissa huoneistoissamme on täysin varustettu keittiö. Talossa on huone, jossa pesukone ja kuivausrumpu, ilmainen pääsy vieraille.
Lakanat, liinavaatteet ja pyyhkeet voidaan tuoda tai vuokrata. Huovat ja tyynyt ovat saatavilla ilmaiseksi.