Vuokrattavana oleva talo on 400 vuotta vanha (täysin ja mukavasti kunnostettu vuonna 2002) ja se sijaitsee historiallisessa Castellossa Menaggion yläpuolella, Como-järvellä, vain Bellagion ja Varennan vastapäätä. Se on silta kivikkotien yli, lyhyen viiden minuutin kävelymatkan päässä Menaggion keskustasta. Talossa on kaksi kerrosta. Ensimmäisessä kerroksessa on keittiö, ruokailutila ja olohuone (lisävuodesohva kahdelle), ulosmarssi-parveke ja takka. Toisessa kerroksessa on makuuhuone, toisessa makuuhuoneessa (yhden hengen vuode, joka muuttuu kaksinkertaiseksi) ja kylpyhuone kylpyammeella / suihkulla, wc ja bidee. Talo on ihanteellinen julkisen liikenteen matkustajille. Menaggio palvelee erittäin hyvin busseilla ja veneillä, ja pääjunalinja on aivan järven toisella puolella Varennassa, 15 minuutin päässä lautalla.
Vuokrattava talo sijaitsee Menaggiossa, Como-järven länsipuolella noin järven puolivälissä, vain 15 min. lautalla Bellagio ja Varenna. Menaggio on yksi Como-järven tärkeimmistä kaupungeista ja se on ollut turistikohde satojen vuosien ajan. Menaggion keskeisestä sijainnista voi helposti liikkua koko järvellä julkisilla veneillä. Bellagio ja Varenna ovat vain lyhyen venematkan päässä. Lugano, Sveitsissä, on vain 15 mailin päässä, ja siellä on hyvät julkisen liikenteen palvelut.
Omistaja on Yhdysvalloissa syntynyt, Italiasta peräisin oleva asukas, jolla on perusteelliset tiedot järvestä ja sen ympäristöstä. Hän viettää mielellään kaiken tarvittavan ajan vieraiden kanssa auttaakseen heitä suunnittelemaan retkiä, veneretkiä, ostosmatkoja tai yksinkertaisia nähtävyyksiä. Hän avustaa myös täydellisillä matkatiedoilla Menaggioon pääsemiseksi ja ottaa vastaan vieraita, joilla ei ole autoa linja-autolla tai lautalla.