Poistu päivittäisestä rutiinista meluisessa kaupungissa ja tee rauhallinen ja rentoutua paikallisen tyylisi boho-chic-suunnitellussa huoneistossa, jossa on käsin poimittuja taidetta. Numero yksi sääntö on: Ei kenkiä, ei paita! Ole vain mukava ja nauti aikaa autenteissa, mutta täysin varustetuissa huoneistoissamme.
Annan esitellä teille saaren rannalla sijaitsevan paratiisin:
Kaikissa huoneistoissa on ilmastointi kaikissa huoneissa, king-size-mukavat vuoteet, taulutelevisio ja ilmainen WIFI.
Huoneistot sijaitsevat 10 askeleen päässä merestä ja kaupungin keskustasta, mutta se on silti hiljainen ja rentouttava. Kaikissa huoneistoissamme on parvekkeelta henkeäsalpaava näkymä merelle. Meillä on myös oma telakka, jossa voit hypätä veteen tai jopa tehdä rusketustasi täydellisen.
Huoneistollamme on oma puutarha, jossa on paljon palmuja, pöytä ja tuolit, joissa voit nauttia aamiaisen, juoda aamukahvia tai vain rentoutua ja rentoutua aurinkotuoleilla.
Keittiöt ovat täysin varustettuja paikallisten ruokien keittämiseen tai Belikin-oluen jäähdyttämiseen jääkaapissa.
Matkasi todennäköisesti alkaa Belizen kaupungissa, josta siellä on kaksi vaihtoehtoa päästä tänne. Ensimmäinen on lyhyt lento Belizestä San Pedroon, kestää 15 minuuttia. Luottakaa minuun, että se on jokaisen pennin arvoinen.
Tropic-lentoyhtiöillä on pieniä lentokoneita korkeintaan 15 henkeä, matkalla voit tarkistaa San Pedron ympärillä olevat saaret ja myös upeat näkymät merelle, se on henkeäsalpaava. Laskeutumisen jälkeen pääset huoneistoon jalka (golfkärry ja taksi on myös saatavana) noin 4 minuutissa.
Toinen tapa päästä tänne on vesitaksilla, ne alkavat toimia kello 18–18 ja veneet tulevat San Pedroon tunnissa. Kustannukset ovat 7 USD, matka kestää 1,5 tuntia. Jos valitset tämän vaihtoehdon, sinulla on mahdollisuus tavata paikalliset asukkaat aluksella, saada heidän kulttuurinsa tuntemaan vähän, täällä heidän uskomattomat tarinansa San Pedrosta, ja saat todella tarkan katseen sinettiheimoon. Saavuttuaan saarelle voit kävellä huoneistoon jalka (jos et ole saanut paljon matkalaukkuja, jos olet paras tapa vuokrata golf-auto tai hankkia ohjaamo) noin 5 minuutissa.
Kun olet saapunut, tunnet ilmapiirin heti, ja olen varma, että tunnet sen.
Paikalliset ovat erittäin avuliaita ystävällisiä ja englanninkielisiä, he auttavat sinua tekemään lomastasi upeamman.
San pedrolla on omat rahat, jotka ovat Belizean dollaria, mutta he hyväksyvät myös USD USD 1USD = 2 belizean dollaria.
Lentokentän edessä on upea ranskalainen leipomo, loistava kahvila ja myös supermarketit. Jos haluat ostaa matkamuistojasi, siellä on paljon pieniä bodegoita, joissa on paikallisia käsintehtyjä koruja, patsaita, laukkuja jne. Kaupungissa heillä on käsityöläismarkkinat, joilla on samat tavarat.
Lähellä on useita ravintoloita: villi mango, se on noin 4 minuutin kävelymatka, sijaitsee meren rannalla. Henkilökunta on erittäin ystävällistä, ja cocktaileja on mahtavia, älä unohda parhaita paikallisia ruokia.
Elvis-ravintola on uskomaton perheyritys, jota on kasvanut niin paljon viime vuosina, joten voin sanoa, että tämä on kaupungin paras ravintola. Heillä on uskomattomia liharuokia, kuuluisia cocktaileja ja elävää musiikkia.
Kaupungin keskustassa on paljon katubuffetteja, joissa he tekivät kaikkien aikojen parhaat burritot.
Voit kokeilla niin monia uskomattomia ja jännittäviä ruokia täällä, ja olen varma, että tunnet sen.
Täällä on paljon baareja, ilmapiiri ja (elävä) musiikki unohtumattomia.
Kun saat alueen tuntemaan hiukan paremmin, sinun on aika mennä pieneen seikkailuun. Paikalliset järjestävät paljon uskomattomia retkiä: voit käydä kalastuksessa, jossa voit maistaa kaikkein tuoreimpia kaloja, joita olet koskaan kokeillut elämässäsi, jos olet tarpeeksi rohkea, voit yrittää uida haiden kanssa (tiikerihait, ne eivät ole vaarallisia ihmisille kaikki), voit käydä katsomassa Maya-raunioita (hämmästyttäviä mayojen temppeleitä viidakossa). Vesiurheilu on täällä melko hämmästyttävää, joten on syytä viettää päivä veneessä, laitesuunnassa ja monen tyyppisillä snorklauskierroilla. Siellä on myös järjestettyjä luolamatkoja, niillä on rajoitetusti tilaa, joten on tärkeää varata etukäteen.
Emme voi odottaa, että meillä on mahdollisuus esitellä sinulle paratiisimme :)