Villa EtnaSicily sijaitsee aivan Santa Venerinan kylän ulkopuolella, Taorminan, Catanian, Etnan ja meren risteyksessä. Hotellissa on oma uima-allas, lumoava panoraama ja hoidettu puutarha, jossa on nurmikkoa, palmuja ja värikkäättä Bougainvillea.
Huvila on hiljattain remontoitu, ja se koostuu päärakennuksesta ja liitteestä, jota yhdistää katettu terassi ja pergola ja jotka ovat ihanteellisia ulkona ruokailuun.
Päärakennus on jaettu kahteen kerrokseen:
- Ensimmäisessä kerroksessa on kolme kahden hengen huonetta, kaksi kylpyhuonetta (suihkulla), olohuone ja katettu parveke, jolta on näköala puutarhaan ja uima-altaalle.
- Pohjakerroksessa on iso olo / ruokailuhuone, keittiö, kahden hengen huone, yhden hengen huone ja kylpyhuone (kylpyammeella).
Liitteessä on parivuode, sänky, kylpyhuone ja keittiö puuuunilla ja takalla.
Uima-altaalla (10x5 m; syvyydessä 1 - 3 m) on sukelluslauta ja se sijaitsee miellyttävän eolialaistyylisen terassin vieressä merinäköalalla ja puutarhaan. Uima-allas on avoinna 1. huhtikuuta lokakuun loppuun.
Villa EtnaSisiliassa aika kuluu vaivattomasti rentoutuen monien varjostettujen alueiden alla tai miettivät näkymää merelle ja Etnaan yhdeltä terassiltaan. Jos haluat pienen kävelymatkan, otat mielellään hinatapyörän lähellä olevaan Zafferana Etnea -kylään, erittäin mukava. Jos taas olet mielessäsi tutkia Itä-Sisilian ihmeitä, huomaat pian, kuinka paljon tällä huvilalla on strateginen sijainti.
Lyhyesti sanottuna Villa EtnaSicily on oikea paikka miellyttää kaikkia.