Talo on yksi Reykjavikin funkis-tyylisistä taloista, jotka on rakennettu vuonna 1937/38 yhdessä ensimmäisistä arkkitehdin suunnittelemista asuintaloista suunnitellussa naapurustossa, jossa kaikki oleskelutilat ja puutarhat ovat etelään päin. Talo on tyypillinen alueelle ja on verhottu siihen, jota voidaan parhaiten kuvata laavamaiseksi betonipinnoitteeksi elementtien suojaamiseksi.
Talo on kunnostettu laajasti ja sisältää kaikki modernit ominaisuudet mukavaan ja huoletta oleskeluun rauhallisella asuinalueella lyhyen kävelymatkan päässä kaupungin keskustasta.
Avaruus
Langaton Internet - toimii kaikissa huoneissa. Reititin sijaitsee olohuoneessa - verkko ja pääsykoodi on lueteltu reitittimen sivulla. Sisääntuloaulasta on ovi, joka johtaa tilaan ulkovaatteiden ja kenkäjen ripustamiseen. Keittiö on täysin varusteltu ja hyvin varusteltu, mukaan lukien sekoitin, mikroaaltouuni ja leivänpaahdin (alakerrassa on toinen keittiö).
Makuuhuoneessa 1 on queen-size-parivuode ja hyvä vaatekaappi. Tila matkalaukkujen säilyttämiseen. Pieni parveke puutarhaan päin. Makuuhuoneessa 2 on king-size-parivuode, pieni kirjoituspöytä ja tilaa matkalaukkujen säilyttämistä varten. Makuuhuoneessa 3 on kerrossänky (90cm x 200cm).
Kylpyhuone on täysin kaakeloitu, siinä on kaksinkertainen pesuallas, jossa iso peili ja parranajokone. Kylpyhuoneessa on iso mukava sadesuihku. Suurten alla olevien pesuallasten säilytysyksikköön on talletettu hiustenkuivaaja. Laadukkaat pyyhkeet, nestemäinen käsinpesu ja voide. Toinen kylpyhuone sijaitsee alakerrassa.
Olohuoneessa on avoin suunnitelma, Chesterfield-sohvalla ja kahdella mukavalla tuolilla. Olohuoneesta on pariovi, joka johtaa puutarhaan. Ruokailutila on avoin suunnitelma aulassa ja keittiössä ruokapöytä mahtuu helposti 10 henkilöä.
Yläkerrassa olevasta sisääntuloaulasta on pääsy lisää kierreportaiden kautta alakertaan, jossa on täysin suunniteltu tila, joka muodostaa asunnon, jossa on lisäksi täysin varustettu keittiö ja talon toinen kylpyhuone.
Koko talo on sisustettu ja varustettu korkeatasoisesti.
Alemman pohjakerroksen tasainen tila / tila lämmitetään lattialämmityksellä, jota ohjataan seinäkiinnikkeillä.
Asunto voidaan myös viedä ulkopuolelta, alas askeleen sisäänkäynnin läpi talon länsipuolella. Tämä ovi johtaa kaakeloituun käytävään.
Toisessa keittiössä on sähköliesi ja uuni, jääkaappi ja mikroaaltouuni. Siellä on kahvinkeitin ja kaikki tärkeimmät keittiövälineet, astiat ja ruokailuvälineet.
Toisessa kylpyhuoneessa on suuri sadesuihku, täysin kaakeloitu leveällä pesuallasella ja suurella peilillä.
Alemman kerroksen makuuhuoneessa (makuuhuone 4) on queen-size-mukava parivuode.
Avoimessa oleskelutilassa on vuodesohva, joka muuttuu parivuodeksi ja makaa mukavasti kaksi aikuista. Oleskelutilassa on 50 tuuman älykäs televisio ja kaksi pitkää vaatekaappiyksikköä, joissa ripustimet ja laatikot vaatteiden ja matkalaukkujen sijoittamista varten.
Alemmassa maassa on sama puulattia kuin ylemmissä kerroksissa ja laatat keittiössä ja kylpyhuoneessa.
Alemmassa kerroksessa on pesukone, joka on varustettu pesukoneella ja taitetulla pesulinjalla vaatteiden ripustamiseen. Pesuhuoneessa on säilytystila matkalaukkuille.
Vieras pääsy
Taloon pääsee yläkerran pääoven kautta.
Yläkerrassa on kaikki avoin tila. Käämitysportaat, joita valaisee iso lasimaalainen ikkuna, vie yläkerrokseen, jossa on kolme makuuhuonetta ja kylpyhuone.
Pääsy pääkerroksen eteisen kautta johtaa portaita alakerran alatasoon ja pesuhuoneeseen, mikäli sinulla on peseytymistä.
Yhdelle autolle on pysäköinti kadulla (autotallen edessä) ja talon vieressä on paljon ilmaisia pysäköintialueita.
Voimme järjestää sen, että paikallinen vahtimestarimme voi tavata sinut ja auttaa edelleen, jos tarvitset jotain erityistä.
Paikalliset palvelut.
10 minuutin kävelymatka merenrantaan, 15-20 minuutin kävelymatka Öskjuhlíðiin, josta näet Reykjavikin yli ja edelleen.
Asunto on alle 5 minuutin kävelymatkan päässä paikallisesta ruokakaupasta, apteekista ja linja-autoasemalta.
Asunto on alle 3 minuutin kävelymatkan päässä sisä- ja ulkouima-altaasta ja porealtaasta "Sundhöll Reykjavik". Tämä on paikallinen uima-allas ja kylpylä, upea lapsille - suosittelemme ehdottomasti menemään näihin uima-altaisiin!
vuorovaikutus
Meillä on oma sisäänkirjautuminen hyvillä ohjeilla (niin vieraamme sanovat). Siksi varhainen / myöhäinen lähtöselvitys ovat tervetulleita (varhainen sisäänkirjautuminen riippuen siitä lähtevätkö vieraat samana aamuna).
Avaimiin pääsee kiinteistössä olevalla suojakotelolla, jolla on pääsykoodi.
Pidän jatkuvasti yhteyttä sinuun järjestääksesi saapumista ja lähtöä. Jos tarvitset neuvoja Islannissa pysymistä varten, olet tietysti tervetullut ottamaan yhteyttä ja teen parhaani auttaakseni.
Naapuruston yleiskatsaus
Äskettäin uusittu kaupunkitalo (Funkis-arkkitehtuuri), jolla on kadun varrella sijaitseva pysäköintitalo Reykjavikissa, joka sijaitsee rauhallisella asuinalueella, mutta vain alle 5 minuutin kävelymatkan päässä Reykjavikin pääostoskadulta, jossa on lukuisia ravintoloita, baareja ja kauppoja. Reykavikin tärkeimmät museot, galleriat ja satama (jos haluat seurata valaiden katselua) ovat kaikki 10-15 minuutin kävelymatkan päässä. Suosikki mereneläviä tarjoava ravintola Lækjabrekka on vain noin 15 minuutin kävelymatkan päässä pääostoskadulta. Merenrannalle on 10 minuutin kävelymatka, 15-20 minuutin kävelymatka Öskjuhlíðiin, josta näet Reykjavikin yli ja edelleen. Asunto on alle 5 minuutin kävelymatkan päässä paikallisesta ruokakaupasta (avoinna 24 tuntia vuorokaudessa), apteekista ja keskustan linja-autoasemalta. Talo on noin 3 minuutin kävelymatkan päässä sisäuima-altaasta (Sundhöllin). Reykjavikin keskustan puistoon on 3 minuutin kävelymatka, jossa on lasten leikkipaikkoja ja puistoja, suuri kahvila ja yksi Reykjavikin tärkeimmistä taidemuseoista (Kjarvalstaðir). Maamerkin kirkko (esitetty monissa Reykjavikin julisteissa), Hallgrímskirkja, Reykjavikin korkein rakennus on alle 5 minuutin kävelymatkan päässä talosta ja näkyy helposti talosta.
Liikkuminen
Reykjavikin keskusbussiasema (BSI), joka palvelee kuljetuksia Keflavikin lentokentälle, on 10 minuutin kävelymatkan päässä talosta. Kun valitset Flybus + -vaihtoehdon Keflavikin lentokentällä, voit pyytää pudotusta Reykjavikin hostellikylästä, joka on alle minuutin kävelymatkan päässä talomme. Paikan pääpiirteenä on, että pääset kävelemään suurimpaan osaan Reykjavikin nähtävyyksistä, kahviloista, ravintoloista, museoista ja ostoksista 5-10 minuutissa. Reykjavikin keskusta-linja-autoasema "Hlemmur" -kadulla on alle 5 minuutin kävelymatka. Kaupunkibussit vievät sinut Reykjavikin kaupungista ja Reykjavikista.
Muita huomioitavia asioita
Ole kohtelias naapureitamme viereisessä talossa ja vältä melua tai soittamasta kovaa musiikkia, etenkin klo 23 jälkeen ja ennen klo 9.